1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç

Yüksekokul Müdürü

     
  DOÇ. DR. ADEM YAVUZ SÖNMEZ  

4 Ağustos 1981 Erzurum doğumlu olan Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, Erzurum Lisesi’nden 1998 yılında mezun olmuştur. 2002 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü’nde lisans eğitimini, 2006 yılında ise Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini bitirmiştir. 2011 yılında “Karasu Irmağı’nda Ağır Metal Kirliliğinin Belirlenmesi ve Bulanık Mantıkla Değerlendirilmesi” adlı doktora tezini tamamlayarak doktor unvanını almıştır.

Akademik kariyerine 2006 yılında Araştırma Görevlisi olarak Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde başlamıştır. 2012 Yılından bu yana Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası toplantıda bilim kurulu üyeliği ve düzenleme kurulu üyeliği yapmakla birlikte yüzden fazla eser yazmış, 29 projede yer almıştır. Ayrıca 5 lisansüstü tez yöneten ve 2 patent sahibi olan Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, 5 adet bilimsel ödüle layık görülmüştür.

2002-2003 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Öğrenci Derneği Başkanlığı, 2005-2011 yılları arasında TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği, 2012-2013 yılları arasında TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Erzurum Şube Başkanlığı vazifelerini yürüten SÖNMEZ halen daha Kastamonu Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanlığı ve Kastamonu Proje Eğitim ve Araştırma Kooperatifi başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

2012-2018 Yılları arasında Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin dekan yardımcılığı görevini ifa etmiştir. Halihazırda Kastamonu Üniversitesi’nde Merkezi Araştırma Laboratuvarı Yönetim Kurulu üyesi, Kastamonu Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu Üyesi, Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi, Senato Üyesi, Su Sporları, Su ve Su Altı Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi, Su Ürünleri Fakültesi ERASMUS Temsilcisi, Su Ürünleri Fakültesi Yönetim Kurulu üyesi, Kastamonu Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörü, İç Su ve Deniz Balıkları Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan SÖNMEZ 2018 yılı Ağustos ayından itibaren Taşköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak tayin edilmiştir.