1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç

Yüksekokul Müdürü

     
  DOÇ. DR. ADEM YAVUZ SÖNMEZ  


 

4 Ağustos 1981 Erzurum doğumlu olan Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, Erzurum Lisesi’nden 1998 yılında mezun olmuştur. 2002 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü’nde lisans eğitimini, 2006 yılında ise Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini bitirmiştir. 2011 yılında “Karasu Irmağı’nda Ağır Metal Kirliliğinin Belirlenmesi ve Bulanık Mantıkla Değerlendirilmesi” adlı doktora tezini tamamlayarak doktor unvanını almıştır.

Akademik kariyerine 2006 yılında Araştırma Görevlisi olarak Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde başlamıştır. 2012 Yılından bu yana Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası toplantıda bilim kurulu üyeliği ve düzenleme kurulu üyeliği yapmakla birlikte 77 eser yazmış, 26 projede yer almış, 12 yayın kurulu üyeliği ve 17 jüri üyeliği gerçekleştirmiştir. Ayrıca 3 lisansüstü tez yöneten ve 2 patent sahibi olan Doç. Dr. Adem Yavuz SÖNMEZ, 5 adet bilimsel ödüle layık görülmüştür.

2012-2018 Yılları arasında Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin dekan yardımcılığı görevini ifa etmiştir. Halihazırda Kastamonu Üniversitesi’nde Merkezi Araştırma Laboratuvarı Yönetim Kurulu üyesi, Senato üyesi, Su Sporları, Su ve Su Altı Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi, Su Ürünleri Fakültesi ERASMUS Temsilcisi, Su Ürünleri Fakültesi Yönetim Kurulu üyesi, Kastamonu Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörü, İç Su ve Deniz Balıkları Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan SÖNMEZ 2018 yılında Taşköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak tayin edilmiştir.